Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Dy persona shpëtohen nga rrënojat, 11 ditë pas tërmetit në Turqi

Nga rrënojat e një ndërtese në rajonin qendror Antakya, në qytetin Hatay, dy persona janë shpëtuar të gjallë 11 ditë pas tërmetit.

 

 

Ekipet që kryenin punime nën rrënojat e një spitali privat në lagjen ”Odabasi” përcaktuan se dy persona ishin gjallë.

 

 

Pas punimeve ku u përfshinë edhe forcat e policisë së operacioneve speciale, u shpëtuan 26-vjeçari Mehmet Ali Sakiroglu dhe 34-vjeçari Mustafa Avci.

 

 

Të dy personat u dëeguan në spital për ndihmën e nevojshme mjekësore.

 

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...