Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

ECONOLIT 2023/ Drejtori Halili: Mbështetja për sipërmarrësit e rinj është vendimtare në zhvillimin e një ekonomie inovative

DFIZHT Festim Halili sot iu drejtua panelit “Diagnoza e edukimit ekonomik në Maqedoninë e Veriut: Ku jemi?”, e cila u mbajt në kuadër të konferencës ECONOLIT 2023 “Edukimi ekonomik: një aftësi e domosdoshme e shekullit të 21-të”.

“Mendoj se mbështetja për sipërmarrësit e rinj të ardhshëm është vendimtare në zhvillimin e një ekonomie inovative, nga e cila do të përfitojë e gjithë shoqëria. Fondi për Inovacione dhe Zhvillim Teknologjik, me mbështetjen e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, ndërmerr disa iniciativa dhe programe përmes të cilave inkurajojmë të rinjtë në zhvillimin e ideve të tyre të biznesit dhe realizimin e ëndrrave të tyre pikërisht në vendin tonë”, theksoi Halili në fjalimin e tij.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=754592359564566&set=pcb.754592652897870

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...