“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Turqia goditet nga një tjetër tërmet i fortë

Një tjetër tërmet i fortë u regjistrua mbrëmjen e kësaj të shtune në Turqi, vend që është ende duke vuajtur pasojat e tmerrshme të tërmetit shkaterrimtar të datës 6 shkurt.

 

Lëkundja e re, e regjistruar në orën 21.31 me orën lokale (20.31 në Shqiperi), u identifikua nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë në zonën qendrore të vendit, në rajonin e Malatya, me magnitudë 5.0 ballë.

 

Bëhet fjalë për një zonë që u përfshi në territorin e termetit apokaliptik të 6 shkurtit, ndonëse pasojat në Malatya ishin më të vogla sesa në Kahramanmaras,  Hatya dhe Adana.

 

Nga tërmeti i 6 shkurtit kanë humbur jetën deri tani mbi 40 mijë njerez në Turqi dhe mbi 5 mijë në Siri.

Latest Posts

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...

Ngjarja tragjike në Tuz/ Iliri vrau Sheilën 19-vjeçare në sy të familjes pasi ajo i tha se nuk e donte më

Në Gjykatën e Lartë në Podgoricë, Ilir Gjokaj ka rrëfyer vrasjen e nëntëmbëdhjetëvjeçares Sheila Bakia para shtëpisë së saj në Tuzi, ku ka plagosur...

Nën betim, Boris Johnson mohon se ka gënjyer për festat në pandemi

Ish-kryeministri britanik, Boris Johnson, ka insistuar “me dorë në zemër” se nuk i ka gënjyer kurrë ligjvënësit për disa festa që janë mbajtur gjatë...