“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Tërmeti 6.4 ballë në Turqi e Siri/ Plagosen disa persona, të tjerë mbeten nën rrënoja, shembet një urë

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.4 godit mbrëmjen e sotme Turqinë dhe Sirinë, duke sjellë të tjera pasoja.

 

Lëkundjet kanë shembur disa ndërtesa, të cilat ishin dëmtuar nga tërmetet e dy javëve më parë.

 

Kryebashkiaku i Hatajit, epiqendrës së lëkundjeve ka thënë për mediat se ka njerëz të bllokuar nën rrënoja, ndërsa të paktën tetë persona janë plagosur.

 

Në Siri, grupi i mbrojtjes civile të Helmetave të Bardha ka konfirmuar se edhe atje ka persona të plagosur.

 

Fondacioni i Shoqërisë Mjekësore Siriane Amerikane tha se pesë nga spitalet e tij morën kanë trajtuar të paktën 30 të lëndr nga tërmeti i fundi.

 

Dëshmitarët thanë se tërmeti është ndjerë edhe në Siri, Egjipt dhe Liban, raporton BBC.

 

Linjat e ambulancave dhe ekuipazheve të shpëtimit po përpiqen të arrijnë në disa nga zonat më të prekura, ku muret e ndërtesave të dëmtuara rëndë janë shembur.

 

Një numër godinash që mbetën në këmbë pas lëkundjeve të 6 shkurtit tashmë janë shembur, duke përfshirë një urë. Gjithahstu ka pasur shumë çarje në rrugë, duke e bërë më të vështirë punën për shërbimet e urgjencës.

Latest Posts

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...

Ngjarja tragjike në Tuz/ Iliri vrau Sheilën 19-vjeçare në sy të familjes pasi ajo i tha se nuk e donte më

Në Gjykatën e Lartë në Podgoricë, Ilir Gjokaj ka rrëfyer vrasjen e nëntëmbëdhjetëvjeçares Sheila Bakia para shtëpisë së saj në Tuzi, ku ka plagosur...