Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Dy tërmetet e sotme në kufirin turko-sirian/ Regjistrohen 3 të vrarë dhe 213 të plagosur

Dy tërmete të reja me magnitudë 6.4 dhe 5.8 goditën sërish Turqinë dhe Sirinë pasditen e kësaj të hëne.

 

Sipas autoriteteve turke, nga këto lëkundje, janë shënuar të paktën tre viktima dhe mbi 200 persona kanë mbetur të plagosur.

 

Këto goditje vijnë  dy javë  pas tërmeteve apokaliptike  në Turqi  dhe Siri, të cilët deri më tani kanë  shkaktuar mbi 46 mijë viktima dhe mbi 100 mijë të plagosur. Dëmet janë kolosale në të gjitha zonat e shkatërruara.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...