Talat Xhaferi: Me ligj zbatojmë kërkesat e kahmotshme të qytetarëve

Sonte, Bashkimi Demokratik për Integrim dhe kryetari Ali Ahmeti kanë mbajtur tubim në Çair në një pritje jashtëzakonisht e madhe nga aktivistët e BDI....

Rusia: Do respektojmë kufizimet e traktatit bërthamor START megjithëse Presidenti Putin pezulloi pjesëmarrjen

Rusia tha të martën se do të respektojë kufizimet për numrin e armëve bërthamore, sipas traktatit të ri START me SHBA-në megjithëse Presidenti Vladimir Putin pezulloi pjesëmarrjen e Moskës në këtë pakt.

 

Sipas traktatit, të nënshkruar në vitin 2010 dhe të vlefshëm deri në vitin 2026, Moska dhe Uashingtoni zotohen të mbajnë jo më shumë se 1,550 mbushje strategjike bërthamore të dislokuara dhe një maksimum prej 700 raketash me rreze të gjatë veprim dhe avionë bombardues strategjikë.

 

“Për të ruajtur një shkallë të mjaftueshme stabiliteti dhe parashikimi në sferën e raketave bërthamore, Rusia synon t’i përmbahet një qasjeje të përgjegjshme dhe do të vazhdojë të respektojë rreptësisht kufizimet sasiore të parashikuara nga traktati i ri START”, thuhet në një deklaratë të ministrisë së jashtme ruse.

 

Kjo ministri vuri në dukje se Rusia do të vazhdojë të shkëmbejë informacione për provat me raketa balistike, sipas marrëveshjeve të mëparshme me Shtetet e Bashkuara.

 

Në fjalimin e tij për gjendjen e kombit, zoti Putin tha të martën se Rusia do të pezullonte pjesëmarrjen e saj në traktatin e ri START, që parashikon kufizime të numrit të armëve bërthamore dhe inspektime të objekteve bërthamore. Ai tha se inspektime të tilla nuk kanë kuptim pasi SHBA dhe aleatët e saj kanë deklaruar se kanë qëllim t’i shkaktojnë Rusisë disfatë ushtarake në Ukrainë.

 

Dhoma e ulët e parlamentit rus, do të shqyrtojë të mërkurën projektligjin e presidentit Vladimir Putin për pezullimin e pjesëmarrjes në traktatin bërthamor START dhe do të marrë menjëherë një vendim për të, tha të martën kryetari I Dumës ruse, Vyacheslav Volodin.

Duma më pas do ta dërgojë projektligjin në dhomën e lartë të Këshillit të Federatës, tha ai në një deklaratë./voa

Latest Posts

Vizita e Xi Jinping në Moskë/ Blinken: Kina po mbulon diplomatikisht krimet e luftës së Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka reaguar pas takimit mes presidentit kinez Xi Jinping me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë. Sipas...

“Aktivisti” po shqyrtohet në KQZ/ Celibashi: Do marrim vendim

Komisioneri i KQZ, Ilirian Celibashi në emisionin Quo Vadis në Vizion Plus bëri me dije se institucioni që ai shqyrton ka marrë në vlerësim...