“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Deklaratat “luftënxitëse” të VMRO-së, Rangelloviq: Retorikë elektorale!

“Përveç premtimeve, partitë po përhapin teza radikale për të forcuar bazën e votuesve”, vlerëson politikologu Ivo Rangelloviq, duke komentuar deklaratat e eksponentëve të opozitares VMRO-DOMNE, të cilat nxisin ndasi ndër-etnike dhe frikësojnë publikun me “luftë”.

“Një retorikë e tillë parazgjedhore është bërë praktikë në vend gjatë disa dekadave të fundit. Përveç premtimeve, partitë po përhapin teza radikale për të forcuar bazën e votuesve. Realisht maqedonasit dhe shqiptarët janë të lodhur nga gjithçka që serviret në diskursin publik, sepse asnjë qeveri nuk arrin t’u kushtojë vëmendje problemeve thelbësore të përditshmërisë së qytetarëve. Besoj se partishmëria është problem shumë më i rrezikshëm se etnizimi, metastazë që kërcënon drejtpërdrejt funksionimin e aparatit shtetëror, e me këtë edhe zhvillimin shoqëror në Maqedoni”, deklaroi Rangelloviq për PRESSonline.mk

Latest Posts

Berisha prezanton kandidatin për Burrelin: Bojkoti i zgjedhjeve vendore, gabim që nuk përsëritet

Kreu i “Foltores”, Sali Berisha edhe këtë të enjte ka vijuar prezantimin e kandidatëve të tij për zgjedhjet vendore të 14 majit. Këtë herë...

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...