Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Bëri rekurs për të ndryshuar masën e sigurisë/ Gjykata e Lartë “rrëzon” Lefter Kokën, ish-ministri mbetet në qeli

Rekursi që ish ministri i Mjedisit Lefter Koka ka bërë për të zëvendësuar masën e sigurisë burg pa afat  në Gjykatën e Lartë për inceneratorin e Fierit është rrëzuar.

 

Gjatë ditës së djeshme, përfunduan pretendimet e palës mbrojtëse për 20 personat e marrë të pandehur për këtë djegës, si dhe për 14 kompanitë koncesionare nën sekuestro.

 

Më 15 shkurt ish ministri Lefter Koka gjatë seancës që do të vendoste kalimin apo jo të kësaj dosjeje në gjyq, u shpreh se kallëzimi i bërë nga Monika Kryemadhi nuk duhet marrë parasysh, pasi e konsideron si një padi e bërë nga një e “çmendur”.

 

Ish ministri pretendon në pafajësinë e tij, arsye që e çoi në rekursin e bërë në Gjykatën e Lartë, sikundër edhe problemet e tij me zemrën.

 

Lefter Koka akuzohet për shpërdorim detyre, korrupsion dhe pastrim i veprës penale, ku dyshohet se ka përfituar nga të dyja skemat fiktive për ndërtimin e inceneratorëve Fier dhe Elbasan rreth 5 mln euro.

 

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...