Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Grubi: Ndryshimet kushtetuese janë gjëja më e mirë për popullin maqedonas

Ndryshimet kushtetuese janë gjëja më e mirë për popullin maqedonas, tha zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi sonte në një intervistë në Kanal 5.

Ai beson se kjo i zgjidh të gjitha problemet me fqinjët dhe Maqedonia si shtet ka një vepër. Grubi deklaroi se me Marrëveshjen e Prespës, Greqia u bë mikja jonë, lobon për ne dhe me Marrëveshjen e Ohrit thotë se shqiptarët u bënë qytetarë besnikë sepse shteti u bë besnik ndaj tyre.

Ai tha se çështja e kishës është zgjidhur me Serbinë dhe beson se populli maqedonas do të fitojë vetëm me ndryshimet kushtetuese.

Siç tha Grubi, nëse shteti është në status quo, po shkon prapa dhe kjo nuk është mirë.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...