Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Mbi 50 mijë viktima nga tërmeti apokaliptik/ 94 vjeçari: Nuk kisha parë kurrë diçka të tillë

Një 94-vjeçar, i cili u shpëtua nën rrënojat e banesës së tij nga tërmeti apokaliptik në Turqi, rrëfen mes lotësh dhimbjen e humbjes së të afërmve të tij.

 

“Kam parë shumë tërmete deri në këtë moshë, por kjo është hera e parë që kam përjetova një gjë të tillë. Kam humbur 6 të afërm”.

 

Mbi 50.000 ka shkuar numri i viktimave në dy vendet e goditura nga lëkundjet sizmike që goditen 2 vendet.

 

 

Pas tërmetit, janë regjistruar 7930 pasgoditje, ku disa prej tyre me magnitudë mbi 5.0.

 

 

Përveç kësaj, më shumë se 600,000 shtëpi dhe apartamente, 150,000 dyqane dhe vende pune kanë pësuar dëme. Ndërkohë tërmeti i së hënës me magnitudë 6.4 i shkallës Rihter e përkeqësoi edhe më tej situatën, duke sjellë disa humbje jete si dhe qindra të plagosur.

 

 

Presidenti Erdogan ka nxjerrë një dekret që ndalon pushimet e punonjësve, që po punojnë në zonat e rrënuara, duke i mbështetur edhe me një paketë të re financiare shtesë, për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme në 11 provinca të Turqisë.

Latest Posts

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Si mbërritën deri tek akpadia penale ndaj ish-presidentit, prokurorët e Manhatanit?

Akuza penale e ngritur ndaj ish-Presidentit Donald Trump në Nju Jork, rrjedh nga një pagesë për të siguruar heshtjen e aktores së filmave pornografikë...