Talat Xhaferi: Me ligj zbatojmë kërkesat e kahmotshme të qytetarëve

Sonte, Bashkimi Demokratik për Integrim dhe kryetari Ali Ahmeti kanë mbajtur tubim në Çair në një pritje jashtëzakonisht e madhe nga aktivistët e BDI....

Miratohen edhe dy marrëveshje tjera ndërkombëtare në Kuvendin e Kosovës


Miratohen edhe dy marrëveshje tjera ndërkombëtare.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës i kanë ratifikuar edhe dy marrëveshje të tjera ndërkombëtare që kanë dal nga takimet e “Procesit të Berlinit”.

Kuvendarët votuan pro njohjes së kualifikimeve të arsimit të lartë në Ballkanin Perëndimor dhe atë për njohjen e kualifikimeve profesionale të mjekëve, dentistëve dhe arkitektëve në konteksin e marrëveshjes së tregtisë së lirë të Evropës Qendrore.

Për të parën votuan pro 83 deputetë ndërkaq për të dytën të gjithë deputetët e pranishëm, pra 84.

Prezantimi i tyre u bë nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Para tyre, u miratua edhe projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për lëvizjen e lirë me letërnjoftime në Ballkanin Perëndimor.

Vitin e kaluar, gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor arritën këto marrëveshje në kuadër të Procesit të Berlinit

Latest Posts

Vizita e Xi Jinping në Moskë/ Blinken: Kina po mbulon diplomatikisht krimet e luftës së Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka reaguar pas takimit mes presidentit kinez Xi Jinping me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë. Sipas...

“Aktivisti” po shqyrtohet në KQZ/ Celibashi: Do marrim vendim

Komisioneri i KQZ, Ilirian Celibashi në emisionin Quo Vadis në Vizion Plus bëri me dije se institucioni që ai shqyrton ka marrë në vlerësim...