Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Aliti porosi Nikollovskit: Edhe sikur të fitoni 61 deputet, nuk mund të krijoni shumicë pa shqiptarët

Analisti politik dhe njohës i rrethanave politike, Faton Aliti, nëpërmes një statusi në rrjetet sociale, ka komentuar “kërkesën e Aleksandar Nikollovskit”, për shumicë pa shqiptarët dhe kërkesën që VMRO-ja të fitojë 61 deputetë.

Aliti megjithatë ka thënë se edhe sikur VMRO-ja të fitojë 61 deputetë e vetme, nuk ka shanse të krijojë shumicë pa shqiptarët.

“Qeveri pa parti shqiptare në Maqedoni nuk mund të ketë. Por edhe sikur të fitojnë 61+ mandate dhe të formohej qeveri e tillë, nuk i parashoh jetëgjatësi. Edhe në rast se do gjendet ndonjë kurban hoxhë sa për sy e faqe, përsëri mbetem në prognozimin e njejtë”, ka shkruar Aliti.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...