Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

E pabesueshme/ Asnjë anëtar i “Grupit të zjarrit” nuk i gëzohet rrejtingut të Ali Ahmetit dhe BDI-së

BDI si asnjëherë më parë nuk ka patur një rritje kaq të madhe të rejtingut që u publikua sot që natyrisht e gëzon këtë subjekt politik që është fokusuar me gjithë potencialin e vet në rrugën europiane por në ndërkohë mbizotëron një heshtje sidomos në kampin e Grupit të Zjarrit shkruan Tetovasot.

Nga Grupi i Zjarrit nuk ka asnjë shpërndarje dhe asnjë koment të ndonjë anëtari për këtë publikim të sondazhit të realizuar nga mkd.mk që liderin Ali Ahmeti e nxjerr bindshëm më të besuarin dhe partinë e tij me një rritje 8.2% të votave që do t’a bënte fitoren e thellë në zgjedhjet që vijnë.

Siç duket rejtingut të sotëm nuk i gëzohen mbështetjes së parezervë ndaj liderit Ali Ahmeti dhe vetë BDI-SË nga kundërshtarët e Grupit të Zjarrit.

Populli shqiptar në Republikën e Maqedonisë së Veriut vazhdon ti besojë edhe më tej kreut të BDI-së, Ali Ahmeti po vazhdon edhe të besojë se Bashkimi Demokratik për Integrim është partia që më së miri përfaqëson shqiptarët e RMV-së në pushtet.

Kësisoi, në një sondazh të realizuar nga mkd.mk kreu i integristëve, Ali Ahmeti gëzon më shumë besim tek qytetarët se sa Ziadin Sela, Arben Taravari, Bilall Kasami e Afrim Gashi bashkë.

Sipas listës Ali Ahmeti gëzon 5.1% të qytetarëve dhe është lideri më i besueshëm shqiptarë kurse pas tij vijnë Bilall Kasami me 1.5%, Arben Taravari me 1.4%, Ziadin Sela me 1.1%, Afrim Gashi me 0.3% e të tjerë.

Nga partitë politike, Bashkimi Demokratik për Integrim vazhdon të rritet e të forcohet për cdo ditë e më tepër.

Ky sondazh është tregues se Bashkimi Demokratik për Integrim është më e fortë se sa të gjitha partitë tjera bashkë.

Në rast të zgjedhjeve eventuale parlamentare Bashkimi Demokratik për Integrim do të fitonte 8.2% të votave.

Aleanca për Shqiptarët do të partia e dytë, me 3.7%, kurse Lëvizja Besa e treta me 2.3%. Alternativa do të ishte partia e katërt me 0.7% të votave.

Latest Posts

Vriten me thikë dy gra në një qendër myslimane në Portugali

I dyshuari për vrasjen me thikë të dy grave në një qendër myslimane ismailite në Lisbonë është qëlluar nga Policia portugeze.   Gratë ishin anëtare të...

Zenku – Aliu: Fronti pro-europian betonon bindjen e shumicës së shoqërisë për integrim në BE

“Ndikimi rus vërehet tek blloku politik maqedonas. VMRO-DPMNE dhe E majta dita ditës po izolohen. Informacionet flasin që ka deputetë nga VMRO-DPMNE me orientim...

Pas 3 muajsh konsultime/ Miratohet ligji për tatimin e profesioneve të lira

Pas 3 muajsh konsultime, projektligji për tatimin e profesioneve të lira u miratua në Komisionin e Ekonomisë, mes debatesh dhe kundërshtimesh nga ana e...