Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Çeshmet burim i korrupsionit/ Grubi: Nuk do lë hapur asnjë prej nga ata përfitojnë

Duke diskutuar më tej mbi mekanizmat institucionale për të luftuar korrupsionin, Grubi tha se do të mbyll secilën çeshme nga të cilat ato përfitojnë.

Çeshmet janë burim i korrupsionit. Vendime institucionale të cilat ata i kanë sjellur dhe kanë krijuar monopole, kontrata në bazë të cilave ata kanë përfituar dhe përfitojnë akoma edhe sot, siç mund të përmendim projektin “Shkupi 2014”. Këtë e thash në Parlament, nuk do e lë hapur asnjë çëshme prej nga ata përfitojnë, theksoi Grubi.

https://fb.watch/iYPU8nsJpj/

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...