Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Do të hiqet shtatorja joadekuate e Adem Jasharit në Malishevë, do të vjen e reja


Shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari, do të largohet nga parku i qytetit të Malishevës, me vendim të komunës.

Kjo do të bëhet për shkak se ky institucion po e konsideron se nuk është punuar mirë, ani se shtatorja ka qëndruar në këtë park tash e 15 vite.

Ndërsa, skulptori i cili punoi atë thotë se shtatoren do ta marrë në shtëpi, nuk do ta lejoj që të hedhet poshtë, dhe konsideron se komuna nuk është vlerësues i duhur arti të cilët mund të vijnë në këtë konstatim se shtatorja nuk është punuar si duhet.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...