Uniformat e Policisë edhe në gjuhën shqipe, Grubi: Mision i kryer me sukses

Në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi Dekreti për uniformat e policisë, të cilin Qeveria e miratoi para një viti në bazë të...

Ndahet nga jeta, Milaim Fejziu, njëri nga themeluesit e UT

Ka ndërruar jetë Milaim Fejzi, njëri nga themeluesit e Universitetit të Tetovës, raporton monitor.mk. ky lajm është bërë i ditur nga familjarët e të ndjerit, profesorit, të cilët lajmin e kanë shpërndaré në rrjetin social facebook.

“Inna Lillahi ve inna ilejhi raxhiun…
Te Allahut jemi dhe tek Ai do te kthehemi…
Ndroi jete babai yne Prof.Milaim Fejziu.
Varimi do te behet sot me namazin e iqindis…
Allahu e meshirofte” shkruher në njoftimin e familjes Fejzi.

Milaim Fejzi ishte themelues dhe kryetar i parë i Senatit të Universitetit të Tetovës. Ai ishte një nga figurat më emblematike të rezistencës kombëtare dhe gjithë jetën e tij ia kushtoi arsimit shqiptar në vend. Bashkë me Fadil Sulejmanin u burgisën për themelimin e Universitetit të Tetovës. Profesor Fejziu është autor i librit “Themelimi i Universitetit të Tetovës: hap historik i shqiptarëve në Maqedoni” si dhe shumë studimeve të tjera.

Latest Posts

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...

Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...