“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Nis takimi i përbashkët i dy qeverive në Podgoricë, ja marrëveshjet kryesore që do firmosen

Pesë vjet pas mbledhjes së parë, qeveria shqiptare dhe ajo e Malit të zi ulen kete te hene së bashku në të njëjtën tryezë për të diskutuar projektet, që kanë rëndësi për të dy vendet tona.

 

Mbledhja e qeverive do të zhvillohet në Podgoricë dhe projekti kryesor që kryeministrat Rama dhe Dritan Abazoviç do të firmosin, është ndërtimi i urës mbi lumin Buna.

 

Takimi nisi në orën 10.30 dhe në orën 13.00 është parashikuar firmosja e nëntë marrëveshjeve  dhe memorandumeve në fushat e energjisë, peshkimit, mbrojtjes dhe  shëndetësisë.

 

Gjithashtu do të nënshkruhet edhe marrëveshja për hapjen e kufirit të përbashkët në kalimin shën nipollë-pulaj në territorin e republikës së Shqipërisë.

 

Mbledhja e parë e përbashkët e qeverise shqiptare dhe asaj të Malit të Zi u zhvillua në Shkodër në 3 korrikun e vitit 2018.

Latest Posts

Nga emigrantët e paligjshëm tek siguria kibernetike, zbardhet takimi Rama-Sunak

Takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut të tij britanik, Rishi Sunak është zbardhur përmes një deklarate të përbashkët për mediat.   Në deklaratën e publikuar...

Sondazhet: Mbështetja për Biden drejt rënies

Mbështetja për presidentit Joe Biden ka shënuar një rënie të vogël krahasuar me një muaj më parë, duke ju afruar nivelit më të ulët...