“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Rëndohet bilanci i tragjedisë në Itali; 62 viktima nga mbytja e anijes me emigrantë

Rëndohet bilanci i viktimave nga mbytja e anijes në brigjet e Kalabrisë në Itali. Te pakten persona kanë humbur jetën, ndërsa dhjetëra të tjerë raportohen ende të zhdukur.

 

Në mesin e viktimave është një foshnjë e porsalindur dhe fëmijë të tjerë, ndërkohë që në anije ndodheshin gjithsej 200 persona.

 

Operacionet për nxjerrjen e trupave të pajetë nga deti po vijojnë.

 

Referuar mediave vendase, mësohet se aktualisht janë arrestuar 2 persona nën dyshimin e trafikimit të emigrantëve të paligjshëm.

 

Shkak për mbytjen është bërë deti i trazuar si dhe mbingarkesa.

 

Anija me të cilën po udhëtonin emigrantët, u përplas me shkëmbinjtë.

 

Anija ishte nisur nga Turqia, katër ditë më parë, me emigrantë nga Afganistani, Irani dhe Pakistani. Sipas autoriteteve, numri i viktimave dyshohet se mund të kalojë shifrën 100.

Latest Posts

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...

Ngjarja tragjike në Tuz/ Iliri vrau Sheilën 19-vjeçare në sy të familjes pasi ajo i tha se nuk e donte më

Në Gjykatën e Lartë në Podgoricë, Ilir Gjokaj ka rrëfyer vrasjen e nëntëmbëdhjetëvjeçares Sheila Bakia para shtëpisë së saj në Tuzi, ku ka plagosur...

Nën betim, Boris Johnson mohon se ka gënjyer për festat në pandemi

Ish-kryeministri britanik, Boris Johnson, ka insistuar “me dorë në zemër” se nuk i ka gënjyer kurrë ligjvënësit për disa festa që janë mbajtur gjatë...