Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Grubi: Dakordimi i Kurtit dhe Vuçiqit për planin franko-gjerman është i një rëndësie jetike për stabilitetin e rajonit

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka quajtur hap të një rëndësie jetike për stabilitetin e rajonit, dakordimin rreth planit franko-gjerman që bënë mbrëmë kryeminsitri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Grubi përmes faqes së tij zyrtare në rrjetin social Facebook, ka falënderuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Europian për ndikimin pozitiv drejt përmbylljes së çështjeve të hapur më vite ndërmjet dy vendeve.

Grubi shton poashtu se pret një finalizim të marrëveshjes, teksa më 18 mars takimin e radhës Kurti-Vuçiq do ta mbajnë në qytetin e Shkupit.

Nuk mund të cilësohet ndryshe përveç se një hap me rëndësi jetike për stabilitetin e mbarë rajonit , dakordimi i dyanshëm rreth përmbajtjes së propozimit franko – gjerman për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.
Përgëzoj palët për largpamësinë dhe racionalitetin e treguar përtej dallimeve dhe impaktin e jashtëzakonshëm konstruktiv të SHBA dhe BE për ardhmërinë europiane të mbarë Ballkanit Perëndimor. Është koha të mbyllim armiqësitë dhe së bashku të hapërojmë drejt Europës dhe të shkruajmë kapitullin e ri të progresit.
Shkupi do të mirëpresë krahëhapur më 18 mars liderët e të dyja vendeve dhe vazhdimin e dialogut deri në finalizimin e tij me epilog njohjen e ndërsjelltë.

https://www.facebook.com/ArtanGrubi/posts/753424859480368

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...