“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Grubi priti në takim Artemis Malon: Rruga e përbashkët e integrimit të kurorëzohet në familjen e madhe europiane

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim Zëvendës ministren për Europë dhe Punë të Jashtme të Republikës së Shqipëris, znj. Artemis Malo.

Procesi i integrimit europian, reformat që po bëhet në vend përfshirë këtu edhe frontin e përbashkët proeuropian, projektet e përbashkëta mes dy vendeve, Korridorin 8, vendkalimin e përbashkët kufitar, Portin e thatë të Strugës si dhe 21 marrëveshjet e nënshkruara në mbledhjen e përbashkët ndërqeveritare ishin pjesë e bisedës mes Grubit dhe Malos.

Të dy bashkëbiseduesit potencuan rëndësinë e stabilitetit në rajon, ruajtjen e kompaktësisë në rrugën europiane si dhe mbështetjen e plotë të politikave zhvillimore mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë.

Në takim është theksuar se rruga e përbashkët europiane të cilën e kanë nisur të dy vendet duhet të finalizohet me integrim të plotë në familjen e madhe europiane.

Pjesë e bisedës mes Grubit dhe Malos ishte dhe kontesti mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, ku u vlerësua se zgjidhja përfundimtare përmes njohjes së ndërsjellë do të sjellë më shumë siguri dhe prosperitet në Ballkanin Perendimor.

Latest Posts

Berisha prezanton kandidatin për Burrelin: Bojkoti i zgjedhjeve vendore, gabim që nuk përsëritet

Kreu i “Foltores”, Sali Berisha edhe këtë të enjte ka vijuar prezantimin e kandidatëve të tij për zgjedhjet vendore të 14 majit. Këtë herë...

Irani dënon me vdekje pesë persona që thotë se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët...

Shpërndanin drogra të forta në Tiranë/ Gjykata lë në burg 10 personat e arrestuar  (EMRAT)

Gjykata penale la në burg 10 personat e arrestuar ditën e djeshme, pasi shpërndanin drogëra të forta në ambiente të ndryshme të Tiranës.   Në...