Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

Kryediplomati austriak mirëpret dakordimin në Bruksel


Minstri i Jashtëm austriak, Alexander Schallenberg e ka mirëpritur dakordimin e sontshëm në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë.

Schallenberg ka thënë se pret implementim kur të ketë ndodhur një dakordim mes dy vendeve.

“Stabiliteti në Ballkanin Perëndimor dhe një shtytje drejt rrugës për në BE, është çelësi. Mirëpres hapat e sotshëm drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Falë Josep Borrellit dehe Miroslav Lajçakut. Pritet një zbatim në kohë dhe gjithëpërfshirës pasi modalitetet të jenë dakorduar reciprokisht”, ka shkruar ai.

Ndonëse nuk e kanë nënshkruar marrëveshjen, kryeministri Albin Kurti dhe presidentin Aleksandër Vuçiuq janë dakorduar për planin franko-gjerman, i cili është publikuar pas takimit për herë të parë.

Takimi i radhës mes tyre, pritet të ndodh më 18 mars në Maqedoninë e Veriut.

Latest Posts

Vriten me thikë dy gra në një qendër myslimane në Portugali

I dyshuari për vrasjen me thikë të dy grave në një qendër myslimane ismailite në Lisbonë është qëlluar nga Policia portugeze.   Gratë ishin anëtare të...

Zenku – Aliu: Fronti pro-europian betonon bindjen e shumicës së shoqërisë për integrim në BE

“Ndikimi rus vërehet tek blloku politik maqedonas. VMRO-DPMNE dhe E majta dita ditës po izolohen. Informacionet flasin që ka deputetë nga VMRO-DPMNE me orientim...

Pas 3 muajsh konsultime/ Miratohet ligji për tatimin e profesioneve të lira

Pas 3 muajsh konsultime, projektligji për tatimin e profesioneve të lira u miratua në Komisionin e Ekonomisë, mes debatesh dhe kundërshtimesh nga ana e...