Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

Grubi: Vetingu i domosdoshëm, funksionarët të kontrollohen para se të vijnë në pozitë

Zëvendëskryemistri i parë, Artan Grubi, duke folur nga Forumi Ekonomik Shkup 2023 me temë, “Punojmë drejt prosperitetit në kohë trazirash”, ka thënë se është koha e fundit që Maqedonia të zbatojë ligjin për veting, që është propozuar nga Bashkimi Demokratik për Integrim.

Ai ka thënë se zyrtarët duhet të kontrollohen para se të zgjidhen sepse është vonë të “skenohen” pasi të zgjidhen. Sipas tij, funksionarët duhet të kontrollohen për pasurinë e tyre dhe CV-në dhe pastërtinë e tyre para se të jetë vonë.

“Duhet një komision që do t’i kontrollojë funksionarët para se të zgjidhen. Qytetarët duhet ta dijnë se për kë votojnë. Është vonë të kontrollohet pasi të zgjidhet, kryetar deputet ose çka do qoftë”, tha Grubi.

Latest Posts

Vriten me thikë dy gra në një qendër myslimane në Portugali

I dyshuari për vrasjen me thikë të dy grave në një qendër myslimane ismailite në Lisbonë është qëlluar nga Policia portugeze.   Gratë ishin anëtare të...

Zenku – Aliu: Fronti pro-europian betonon bindjen e shumicës së shoqërisë për integrim në BE

“Ndikimi rus vërehet tek blloku politik maqedonas. VMRO-DPMNE dhe E majta dita ditës po izolohen. Informacionet flasin që ka deputetë nga VMRO-DPMNE me orientim...

Pas 3 muajsh konsultime/ Miratohet ligji për tatimin e profesioneve të lira

Pas 3 muajsh konsultime, projektligji për tatimin e profesioneve të lira u miratua në Komisionin e Ekonomisë, mes debatesh dhe kundërshtimesh nga ana e...