Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Grubi: Zhvillojmë komunat e vendit, në Çair kofinancojmë vendosjen e fotovoltaikëve nëpër shkolla dhe kopshte

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka informuar se në tre shkollat fillore si dhe në kopshtin për fëmijë “Borëbardha” në Çair do të vendosën panele fotovoltaike.

Grubi në njoftimin e tij në rrjetin social Facebook shkruan se ky projekt mundësohet nga Bashkimi Europian teksa është bashkëfinancuar dhe nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut, me ç’rast shtohet edhe një investim më tepër në Komunën e Çairit.

Njoftimi i plotë:

Qeveria në përkrahje permanente të zhvillimit të komunave të vendit!

Përmes Ministrisë për Vetëqeverisje Lokale vendosëm që të kofinancojmë projektin CBCEco Kid, përmes së cilit do të vendosen panele fotovoltaike në shkollat fillore “Hasan Prishtina”, “Imri Elezi”, “Liria” dhe kopshtin për fëmijë “Borëbardha” në Çair.
423.000 euro është vlera e përgjithshme e projektit për Maqedoninë e Veriut dhe Kosovën, prej të cilave 353.000 euro janë nga Bashkimi Europian përmes IPA Programit për bashkëpunim ndërkufitar. 50 % e këtyre mjeteve janë për komunën e Çairit, ndërsa kofinancimi prej 15% do të paguhet nga mjetet e Buxhetit të shtetit përmes Ministrisë për Vetëqeverisje Lokale.

https://www.facebook.com/ArtanGrubi/posts/753945796094941

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...