Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

ASH në Qeveri, Xhelili: Ia prishi planet VMRO-së dhe Mickoskit

Aleanca për Shqiptarët (ASH) me hyrjen në qeveri tejkaloi veten për interesa më madhore, vlerëson ish-deputeti Zudi Xhelili, duke shtuar se vet reshtimi i kësaj parti në frontin pro europian ka domethënie të madhe.

“Për përfshirjen e ASH-së në qeveri u bë zhurmë e madhe, veçanrisht nga opozita maqedonase që ndoshta ua prishi planet që kishin. Hyrja ASH-së në qeveri është një mundsi për të kontribuar në rrugën europiane të vendit. ASH me hyrjen në qeveri tejkaloi veten për interesa më madhore, vet reshtimi i kësaj parti në frontin pro europian nënkupton shumë. Ishte momenti që të gjithë që janë deklaruar për antarsim të vendit në BE të tregohen në vepër”, mdeklaroi Xhelili për PRESSonline.mk

Sipas tij, kjo periudh është historike për të ruajtur paqen dhe stabilitetin e rajonit,kur dihet se egzistojnë forca destruktive që kërkojnë të inicojnë ndasi dhe përçarje, ndërsa janë në mbështetje të agresorit Rus në Ukrain.

Latest Posts

Zenku – Aliu: Fronti pro-europian betonon bindjen e shumicës së shoqërisë për integrim në BE

“Ndikimi rus vërehet tek blloku politik maqedonas. VMRO-DPMNE dhe E majta dita ditës po izolohen. Informacionet flasin që ka deputetë nga VMRO-DPMNE me orientim...

Pas 3 muajsh konsultime/ Miratohet ligji për tatimin e profesioneve të lira

Pas 3 muajsh konsultime, projektligji për tatimin e profesioneve të lira u miratua në Komisionin e Ekonomisë, mes debatesh dhe kundërshtimesh nga ana e...

Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

Analistët/ “Fronti për Europë” hap rrugën drejt BE-së, përshpejton reformat dhe luftën kundër korrupsionit

Koalicioni qeveritar ndodhet para dy sfidave, të pengojë zgjerimin e ndikimit rus në Maqedoninë e Veriut dhe të bindë opozitën për të votuar ndryshimet...