Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Rusia: Ekziston rreziku i konfrontimit të drejtpërdrejtë midis fuqive bërthamore

SHBA-ja dhe NATO-ja “po nxisin më tej konfliktin në dhe rreth Ukrainës”.

 

Deklarata u bë nga zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov në Konferencën për Çarmatimin në Gjenevë.

 

Ai shtoi se perfshirja ne rritje e  NATO-s dhe e SHBA ne konfliktin Rusi-Ukraine mbart rrezikun e “një konfrontimi të drejtpërdrejtë ushtarak midis fuqive bërthamore me pasoja katastrofike”. 

 

Nga ana tjeter kancelari gjerman Scholz i beri apel Kines qe te heq dore nga mundesia per te ndihmuar me arme Rusine,.

 

“Mesazhi im për Pekinin është i qartë: përdorni ndikimin tuaj në Moskë për të nxitur tërheqjen e trupave ruse” nga Ukraina dhe “mos i dorëzoni armët agresorit rus”, tha kancelari gjerman Olaf Scholz.

Latest Posts

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Si mbërritën deri tek akpadia penale ndaj ish-presidentit, prokurorët e Manhatanit?

Akuza penale e ngritur ndaj ish-Presidentit Donald Trump në Nju Jork, rrjedh nga një pagesë për të siguruar heshtjen e aktores së filmave pornografikë...