Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

Bliken takohet me Lavrov/ SHBA: Jepini fund luftës në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov janë takuar për herë të parë që pas nisjes së sulmit në Urkainë. Zyrtarët amerikanë thanë se dy kryediplomatët biseduan për rreth 10 minuta në ambjentet e konferencës së G-20 që po mbahet në Indi.

 

Blinken ka kerkuar nga Lavrov ti jepet fund menjëherë luftës në Ukrainë si dhe anulimin e vendimit për pezullim të pjesmarrjes së moskës në traktatin për armët bërthamore.

 

Nga ana tjertër pala ruse ka konfirmuar takimin por nuk ka dhënë detaje të hollësishme. Gjatë samitit, më herët Lavrov akuzoi vendet perëndimore se po përpiqen të ndikojnë në shtetet neutrale për të dënuar pushtimin rus të Ukrainës.

 

Takimi mes diplomatëve që zgjati vetëm 10 minuta vjen në një kohë kur marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Moskës kanë rënë në një nga nivelet më të ulëta, ndërsa tensionet për luftën e Rusisë  ne Ukrainë janë rritur.

Latest Posts

Vriten me thikë dy gra në një qendër myslimane në Portugali

I dyshuari për vrasjen me thikë të dy grave në një qendër myslimane ismailite në Lisbonë është qëlluar nga Policia portugeze.   Gratë ishin anëtare të...

Zenku – Aliu: Fronti pro-europian betonon bindjen e shumicës së shoqërisë për integrim në BE

“Ndikimi rus vërehet tek blloku politik maqedonas. VMRO-DPMNE dhe E majta dita ditës po izolohen. Informacionet flasin që ka deputetë nga VMRO-DPMNE me orientim...

Pas 3 muajsh konsultime/ Miratohet ligji për tatimin e profesioneve të lira

Pas 3 muajsh konsultime, projektligji për tatimin e profesioneve të lira u miratua në Komisionin e Ekonomisë, mes debatesh dhe kundërshtimesh nga ana e...