“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të ashtuquajturit “të zjarrtit”, të pakënaqur me punën e Artan Grubit dhe Bujar Osmanit, luftojnë për...

Kurorëzimi i mbretit Charles III, restaurohet froni 700-vjeçar

Kurorëzimi i monarkut në fuqi britanik, mbretit Charles III, do të festohet me shumë madhështi dhe entuziazëm në Westminster Abbey më 6 maj, të shtunën. Kurorëzimi i mbretit , i cili mori automatikisht fronin pas vdekjes së nënës së tij, Mbretëresha Elizabeth II shtatorin e kaluar, do të festohet me procesione tradicionale, një koncert në Kështjellën Windsor , festa në rrugë, shfaqje me dritë dhe vullnetarizëm në komunitet.

 

Si pjesë e përgatitjeve për ceremoninë, një karrige e praruar 700-vjeçare po restaurohet nga një konservator në vendin e kurorëzimit.

 

Karrigia e lakmuar, e cila do të shërbejë si fron për Mbretin Charles në kurorëzimin e tij, është përdorur më parë si një pjesë qendrore në kurorëzimet e disa monarkëve britanikë, duke përfshirë Henry VIII, Elizabeth I dhe Elizabeth II.

 

Puna përfshin pastrimin e sipërfaqes duke përdorur sfungjerë dhe shtupë pambuku për të hequr butësisht papastërtitë e ngulitura dhe stabilizimin e shtresave të prarimit në karrigen mesjetare dhe bazën gjeorgjiane. Puna e përfunduar do të jetë krejtësisht e padukshme, por do të sigurojë ruajtjen e këtyre shtresave dekorative historike jo vetëm për kurorëzimin, por edhe për shekujt në vijim.

 

E bërë nga lisi , e mbuluar me arrim me fletë ari dhe e zbukuruar me xham me ngjyrë, karrigia u pikturua nga Walter of Durham, i cili e zbukuroi atë me modele zogjsh, gjeth dhe një mbret.

 

Latest Posts

Nga emigrantët e paligjshëm tek siguria kibernetike, zbardhet takimi Rama-Sunak

Takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut të tij britanik, Rishi Sunak është zbardhur përmes një deklarate të përbashkët për mediat.   Në deklaratën e publikuar...

Sondazhet: Mbështetja për Biden drejt rënies

Mbështetja për presidentit Joe Biden ka shënuar një rënie të vogël krahasuar me një muaj më parë, duke ju afruar nivelit më të ulët...

Berisha prezanton kandidatin për Burrelin: Bojkoti i zgjedhjeve vendore, gabim që nuk përsëritet

Kreu i “Foltores”, Sali Berisha edhe këtë të enjte ka vijuar prezantimin e kandidatëve të tij për zgjedhjet vendore të 14 majit. Këtë herë...