Uniformat e Policisë edhe në gjuhën shqipe, Grubi: Mision i kryer me sukses

Në Maqedoninë e Veriut ka hyrë në fuqi Dekreti për uniformat e policisë, të cilin Qeveria e miratoi para një viti në bazë të...

Aksidenti në Larisa/ Mes dhimbjes dhe dëshpërimit, përcillet për në banesën e fundit 23-vjeçarja shqiptare

Mëngjesin e kësaj të shtune po përcillet në banesën e fundit 23-vjeçarja shqiptare që ndërroi jetë në aksidentit tragjik në Larisa. Ceremonia mortore po bëhet në kishën e Shenjtë të Pjetrit dhe Palit në Giannica, ku të afërm e familjarë po i japin lamtumirën e fundit 23-vjeçares Ifigenia Mitska.

 

Familja dhe shoqëria e saj janë të zhytur në zi dhe dhimbje, teksa shumë njerëz janë solidarizuar dhe ndodhen në tempull për të nderuar kujtimin e saj.

 

Ifigenia Mitska ishte në vagonin 3 të trenit Intercity 62 dhe po kthehej me partnerin e saj nga Athina, ku kishin shkuar për të festuar.

Familja e të ndjerës pret një falje për dhimbjen e shkaktuar, raportohet të ketë thënë avokati.

 

 “Sot është një moment shumë i vështirë për familjen e 23-vjeçares Ifigenia Mitska, në orën 11:00 varrimi i saj bëhet në Giannica”, deklaroi ai.Ne kemi besim te drejtësia greke, jemi të sigurt që përgjegjësitë do të marrin atë që meritojnë. Familjet e viktimave presin një falje të sinqertë të cilën nuk e kanë dëgjuar”, shtoi ai.

 

Këtë të shtunë pritet përballja me drejtësinë e shefit të stacionit, i cili dyshohet se është përgjegjësi kryesor i kësaj tragjedie.

 

Latest Posts

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...

Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...