Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Ministri rus i Mbrojtjes viziton Ukrainën, shpërndan medalje për ushtarët rusë

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu ka vizituar zonat e dislokuara në Ukrainë. Lajmi u konfirmua nga Ministria e Mbrojtjes së Rusisë përmes një deklarate.

Mësohet se ministri i Mbrojtjes ka inspektuar postin e komandës së përparme të një prej formacioneve të forcave Vostok në drejtimin e Donetskut Jugor.

 

Në një video të publikuar nga autoritetet ruse, shihet ministri Shoigu duke shpërndarë medalje për personelin ushtarak rus. Në të njëjtën kohë ai ka inspektuar dhe objeketet e dëmtuara si pasojë e luftës. Ai shoqërohej nga komandanti i Distriktit Ushtarak Lindor, gjeneral-kolonelin Rustam Muradov.

 

“Çmimet e merituara, të fituara. Ju luftoni me dinjitet! Ka ende shumë punë përpara. Unë me të vërtetë shpresoj që ju do të vazhdoni t’i shërbeni me besnikëri vendit tonë,” i tha Shoigu ushtrisë.

 

Shoigu dhe anëtarë të tjerë të krijimit të mbrojtjes ruse janë përballur me kritika nga kreu i grupit mercenar Wagner, Yevgeny Prigozhin.

 

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Prigozhin ka marrë haptazi meritat për përpjekjet e Wagner-it për të siguruar disa përfitime territoriale, veçanërisht në betejat që zhvillohen rreth qytetit lindor të Ukrainës,  Bakhmut .

 

Ngritja e tij e papritur nxiti spekulime rreth luftimeve të mundshme në mes të elitës së Moskës, ndërsa fushata ushtarake e Rusisë në Ukrainë u shkatërrua.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...