Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Në përkujtim të familjes Jashari/ Ahmeti: Çerek shekulli nga sakrifica e pashembulltë për liri dhe atdhedashuri

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti përmes një statusi në rrjetin social Facebook ka përkujtuar 25 vjetorin e rënies heroike të komandantit legjendar Adem Jashari dhe familjes së tij.

Ahmeti shkruan se pavarësia e Kosovës u vulos nga familja Jashari dhe gjithë heronjtë e veprimtarët që sakrifikuan jetën e tyre për një Kosovë të lirë.

Një çerek shekulli nga përjetësia e familjes Jashari në altarin e lirisë, një sakrificë e pashembulltë e devotshmërisë, athedashurisë, trimërisë dhe lavdisë.

Jasharajtë vulosën pavarësinë e Kosovës dhe përpjekjet disadekadëshe të gjeneratave të tëra të veprimtarëve, patriotëve, luftëtarëve e dëshmorëve për liri, demokraci, drejtësi e pavarësi.

Lavdi e përjetshme familjes Jashari dhe dëshmorëve e martirëve të kombit!

https://www.facebook.com/AliAhmetiOfficial/posts/pfbid02pLDVPhJYZeBf8BYGigBqL8S7QYrycoQhLARq6SrY1rpPX4KYzJUHN9Mv8jVEcw3zl

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...