Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Ushtarët ukrainas përdorin dronët për të goditur mjetet fluturuese ruse

Ndërsa luftimet e ashpra vazhdojnë edhe përreth qytetit ukrainas Vulhedar, forcat ukrainase po përdorin me sukses dronët e tyre për të goditur mjetet fluturuese ruse. Me ardhjen e pranverës, të dyja palët pritet që të rrisin përdorimin e dronëve dhe mjeteve të tjera pa pilot në zonat ku zhvillohen luftimet.

 

Në frontin e luftës në Ukrainë, pranë qytetit juglindor Vuhledar, forcat ukrainase po përdorin gjithnjë e më shumë dronët. Ushtarët ukrainas thonë se funksioni parësor i dronëve është për qëllime zbulimi.

 

“Kështu bëhen operacionet e zbulimit në shekullin 21. Krahasuar me vitin 2014, tani nuk na duhet më të krijojmë njësi zbulimi për t’i dërguar drejt armikut. Tani thjesht nisim një dron dhe personi që e komandon atë qëndron në një vend të sigurtë”.

 

Ushtari Danylo, që nuk jep mbiemrin e tij për arsye sigurie, nis rregullisht dronë zbulimi për brigadën e tankeve që lufton pranë qytetit Vuhledar. Ai tregon madje se si rrëzon dronët rusë duke përdorur dronin e tij.

 

“Pikasëm një dron të armikut dhe na u dha urdhëri që ta rrëzonim me të gjitha mjetet e mundshme… Nisëm dronin tonë drejt dronit të tyre dhe u befasuam kur ai filloi të lëvizë drejt dronit tonë”, thotë ai.

 

Njësia e tij ka publikuar pamjet ku droni duket se lëshon një predhë dhe pastaj përplaset disa herë me një dron tjetër mbi zonën e luftimeve.

 

“E veçanta është se droni mund të mbartë edhe ngarkesa, apo armatim… Droni ynë p.sh. mund të mbajë ngarkesë deri në një kilogram e gjysëm”, thotë një ushtar ukrainas.

 

I pyetur se si mund të ndryshojë vija e frontit pranë Vuhledarit me ardhjen e pranverës, ushtari Danylo thotë se do të ketë përdorim më të madh të dronëve nga të dyja palët.

 

“Me pranverën vjen edhe moti i mirë, qiejt e pastër… Kjo do të thotë më shumë hapësira për dronët dhe paisjet e tjera fluturuese, prandaj do të shohim gjithnjë e më shumë nga këto”, thotë ai.

 

Forcat ukrainase dhe ato ruse kanë vënë gjerësisht në përdorim dronët gjatë gjithë luftës, për qëllime zbulimi, si dhe për të goditur objektivat e armikut./voa

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...

Panariti: Mbështetja për bujqësinë, shumë më pak se Kosova e Maqedonia e Veriut

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka deklaruar se mbështetja në bujqësi në vendin tonë është shumë herë më e ulët se në...