Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

PD e grupit Basha-Alibeaj dorëzon në KQZ kërkesën për regjistrimin në zgjedhjet e 14 Majit

Partia Demokratikee grupit Basha-Alibeaj dorezoi ne KQZ kerkesen per regjistrim ne zgjedhjet lokale te 14 Majit.

 

Ishte perfaqesuesi ligjor i kesaj force politike Indrit Sefa ai që dergoi dokumentacionin e nevojshem ne KQZ, si aspekt procedurial qe lidhet me regjistrimin e partive brenda dites se sotme 6 mars, qe eshte edhe afati i fundit.

 

Grupi i Alibeajt konsiderohet pjesa zyrtare qe mban edhe vulen dhe logon e PD, sidomos pas vendimit te fundit te Gjykates se Apelit e cila rrezoi nje vendim te shkalles se pare nga gjyqtari Agron Zhukri qe ia “jepte celesat” e partise Sali Berishes.

 

Pavaresisht ketij vendimi, te dielen perfaqesuesit ligjore te grupit te Berishes derguan ne KQZ dokumentacionin me kerkesen per regjistrim ne zgjedhje, e cila me gjase do te rrezohet pasi KQZ ka bere shpesh te ditur se i referohet gjykatave per te percaktuar se nga kush perfaqesohet PD.

E vetmja pikepyetje pas dorezimit te kerkeses qe ka bere sot Indrit Sefa ne KQZ per regjistrimin e PD ne zgjedhjet lokale, eshte fakti nese Lulzim Basha ia ka dhene apo jo autorizimin Alibeajt per te perfaqesuar Partine Demokratike, pasi de juro eshte Basha ende kryetar.

Latest Posts

Vriten me thikë dy gra në një qendër myslimane në Portugali

I dyshuari për vrasjen me thikë të dy grave në një qendër myslimane ismailite në Lisbonë është qëlluar nga Policia portugeze.   Gratë ishin anëtare të...

Zenku – Aliu: Fronti pro-europian betonon bindjen e shumicës së shoqërisë për integrim në BE

“Ndikimi rus vërehet tek blloku politik maqedonas. VMRO-DPMNE dhe E majta dita ditës po izolohen. Informacionet flasin që ka deputetë nga VMRO-DPMNE me orientim...

Pas 3 muajsh konsultime/ Miratohet ligji për tatimin e profesioneve të lira

Pas 3 muajsh konsultime, projektligji për tatimin e profesioneve të lira u miratua në Komisionin e Ekonomisë, mes debatesh dhe kundërshtimesh nga ana e...