Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Korridori 8 dhe 10D, Grubi në Analiza 24: Një projekt që kthen vendin në pikë strategjike dhe të fuqishme ekonomike

Duke folur më tej për Korridorin 8 dhe 10D, Grubi tha se është investimi më kapital infrastrukturor në vend. Investimi financiar për këtë projekt sigurohet nga buxheti i shtetit.

Jam shumë krenar dhe me fat, ndaj mendoj që çdo qytetar i shtetit sot është ndie krenar me këtë miratim të këtij projekti madhor si Korridori 8 dhe 10-D. Nesër nënshkruhet marrëveshje, me përfaqësues nga Bechtel Enka, përfaqësues nga ambasada Amerikane dhe të tjerë. Flitet për ndërtimin e 110 Kilometra, me nga tre korsi në secilën anë. Një projekt që kthen vendin tonë në pikë strategjike dhe të fuqishme ekonomike. Investim prej 1.3 miliardë eurove që prit të zgjat deri në 6 vite. Është investimi më kapital infrastrukturor në vend. Investimi financiar për këtë projekt sigurohet nga buxheti i shtetit, theksoi Grubi.

https://fb.watch/j7jYYz4UMx/

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...