Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Zhvillimet e fundit në dialog, Abdixhiku ftohet për vizitë zyrtare në Francë


Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku me ftesë të institucioneve franceze do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Paris gjatë ditëve në vijim.

Nga Zyra për Media e LDK-së kanë bërë të ditur se arsyeja e kësaj vizite është procesi i dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë dhe proceset integruese të Kosovës në strukturat euro-atlantike.

“Gjatë ditëve në vijim Abdixhiku do të takohet me zyrtarë institucional të shtetit të Francës, për të diskutuar lidhur me zhvillimet e fundit politike, dialogun dhe rrugën integruese të Kosovës në strukturat euroatlantike”, thuhet në komunikatë.

Një udhëtim i tillë i Abdixhikut drejt Francës vjen pak kohë para takimit të 18 marsit në Ohër ku edhe pritet të nënshkruhet marrëveshja në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Opozita kosovare, konkretisht LDK e PDK janë shprehur kundër kësaj marrëveshje duke kundërshtuar përmbajtjen e saj.

Ishte vetë kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku ai që dy ditë më parë e ka vlerësuar marrëveshjen të rrezikshme për vendin tonë dhe “gabim historik” nënshkrimin e saj.

“Në marrëveshjen me neutralitet ndaj statusit e me tejkalim të së kaluarës si vlerë, kryeministri i Kosovës i ka hapur dy dyer të rrezikshme për vendin. E para ka të bëjë me një organizim vetmenaxhues që është më shumë se Asociacion. E dyta ndërsa me Statusin Politik të Kishës Ortodokse Serbe. Shihni problemet në vendet fqinje për të kuptuar përmasën e këtij lëshimi”, ka thënë Abdixhiku.

Kritikat e partive opozitare – me theks te LDK dhe PDK – mbi përmbajtjen e propozimit evropian, nuk i ka pritur fare mirë ShBA-ja.

Latest Posts

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Si mbërritën deri tek akpadia penale ndaj ish-presidentit, prokurorët e Manhatanit?

Akuza penale e ngritur ndaj ish-Presidentit Donald Trump në Nju Jork, rrjedh nga një pagesë për të siguruar heshtjen e aktores së filmave pornografikë...