Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Braktiset fshatrat e Selenicës/ Asnjë investim tek rrugët, mungon edhe

Pak familje, rrugë të lëna rrugëve dhe mungesë e theksuar e ujit të pijshëm, kjo është panorama që ofrojnë sot fshatrat e bashkisë së Selenicës.

 

Banorët e zonës thonë se në vitet e demokracisë, nuk kanë parë asnjë investim për rrugët.

 

“Në këtë rrugë nuk është vënë dorë për 30 vite me radhë dhe kur kemi një hall nuk arrijmë dot në kohë, sepse nuk ecim dot.

Rrugën ta shikosh,është keq fare, e kanë bërë shumë keq, mban ujë”, tha një nga banorët.

 

Si pasojë e këtyre kushteve, banorët kanë braktisur fshatrat dhe sot nuk janë më shumë se 300 familje në zonë.

Latest Posts

Të paktën 6 të vrarë nga të shtënat në një shkollë në SHBA

Të paktën tre fëmijë dhe tre të rritur u vranë pas të shtënave me armë zjarri në një shkollë private të krishterë në...

Aksident në aksin Berat-Dimal/ Përplasen dy makina, plagosen rëndë shoferët

Një aksident  ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal,në vendin e quajtur “Ura e Moravës”.   Dy mjete janë përplasur me njëra-tjetrën dhe njëra nga mjetet ka...

Panariti: Mbështetja për bujqësinë, shumë më pak se Kosova e Maqedonia e Veriut

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka deklaruar se mbështetja në bujqësi në vendin tonë është shumë herë më e ulët se në...