Drama e Jeton Nezirajt, ndër përkthimet më të mira në maqedonisht

“Ballkan Bordelo” nga Jeton Neziraj, është njëra nga tri veprat e autorëve ballkanikë që është përzgjedhur për botim në gjuhën maqedonase. Përkthimin e kësaj drame...

Lajçak viziton Beogradin/ Takohet me presidentin serb Vuçiç

I derguari Special i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak nis sot vizitën e tij dyditore në Beograd, në kuadër të përgatitjeve për takimin e ardhshëm të aleksander vucic dhe Albin Kurtit në Ohër.Në orën 14:30, Lajçak do të takohet me presidentin e Serbisë, , pas qëndrimit dyditor në Prishtinë, ku bisedoi me kryeministrin e Kosovës dhe aktorë të tjerë politikë.

 

Fokusi i bisedimeve do të jetë udhërrëfyesi për zbatimin e propozimit europian per te cilin palet rane dakord ne Bruksel.

 

Dokumenti prej 11 nenesh  – që është bërë publik nga Bashhkimi Evropian – nuk përmend në mënyrë specifike njohjen e ndërsjelltë per te cilen qeveria e Kosoves ka kembengulur se duhet të jetë në qendër të një marrëveshjeje finale.

 

Megjithatë, në nenin 2 të propozimit thuhet se Serbia dhe Kosova duhet të respektojnë pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të njëra-tjetrës. Plani franko-gjerman po ashtu, përfshin zotimin e palëve për t’i respektuar të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tani.

Latest Posts

Grubi priti në takim Xhaçkën: Integrimi në BE interes i shtetit dhe qytetarëve

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi priti në takim ministren për Europë...

Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë një konference...

Ministrja gjermane: Duhet të nisë rindërtimi i Ukrainës

Ministrja gjermane për Zhvillim, Svenja Schulze, ka thënë se duhet të nisin përgatitjet për rindërtim të Ukrainës dhe riparim të dëmeve të luftës.   Ajo i...