Grubi: Ftoj edhe VMRO të kontribuoj në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka përmendur sërish rëndësinë e anëtarësimit të...

Vendi i parë i NATO-s/ Polonia do të dërgojë katër avionë luftarakë në Ukrainë

Polonia do të dërgojë katër avionë luftarakë të epokës sovjetike Mig në Ukrainë. Në këtë mënyrë Polonia do të jetë vendi i parë i NATO-s që dërgon avionë që nga pushtimi i Rusisë vitin e kaluar.

 

Presidenti polak Andrzej Duda deklaroi se avionët luftarakë do të dërgohen në ditët në vijim, ndërsa të tjerët do të dorëzohen në të ardhmen.

 

Megjithëse një nxitje e mirëpritur për mbrojtjen ajrore të Ukrainës, avionët shtesë nuk pritet të jenë vendimtarë në luftë.

 

Zëvendëskryetarja e parlamentit të Ukrainës, Olena Kondratyuk tha se shpreson që më shumë vende të pasojnë vendimin e Polonisë.

 

Vende të tjera të NATO-s po shqyrtojnë dërgimin e avionëve të epokës sovjetike, me të cilët pilotët ukrainas janë trajnuar për të fluturuar.

 

Ukraina ka kërkuar prej kohësh nga vendet perëndimore që t’i dërgojnë avionë luftarakë modernë,si F-16.

 

Mbretëria e Bashkuar po trajnon pilotët ukrainas në avionë të standardeve të NATO-s. Por për shkak të kohërave të gjata të trajnimit, ajo ka paralajmëruar se furnizimi me avionë perëndimor do të ishte vetëm një opsion afatgjatë.

 

Presidenti Biden ka përjashtuar më parë dërgimin e avionëve nga SHBA në Ukrainë.

Latest Posts

Vriten me thikë dy gra në një qendër myslimane në Portugali

I dyshuari për vrasjen me thikë të dy grave në një qendër myslimane ismailite në Lisbonë është qëlluar nga Policia portugeze.   Gratë ishin anëtare të...

Zenku – Aliu: Fronti pro-europian betonon bindjen e shumicës së shoqërisë për integrim në BE

“Ndikimi rus vërehet tek blloku politik maqedonas. VMRO-DPMNE dhe E majta dita ditës po izolohen. Informacionet flasin që ka deputetë nga VMRO-DPMNE me orientim...

Pas 3 muajsh konsultime/ Miratohet ligji për tatimin e profesioneve të lira

Pas 3 muajsh konsultime, projektligji për tatimin e profesioneve të lira u miratua në Komisionin e Ekonomisë, mes debatesh dhe kundërshtimesh nga ana e...