Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Erdogan: E rëndësishme për stabilitetin, zgjatëm marrëveshjen e grurit në Detin e Zi

Presidenti turk, Tajip Erdogan bëri me dije se marrëveshja e Ukrainës për drithërat e Detit të Zi është zgjatur.

 

Presidenti turk njoftoi të shtunën një zgjatje të marrëveshjes së grurit të Detit të Zi, por ai nuk specifikoi një datë të re përfundimit.

 

Marrëveshja e cila u ndërmjetësua nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia korrikun e kaluar për të garantuar kalim të sigurt për anijet që transportonin eksporte jetike të grurit nga Ukraina, ishte caktuar të skadonte sot.

 

“Si rezultat i negociatave tona me të dyja palët, ne zgjatëm periudhën e marrëveshjes,” tha Erdogan.

 

“Kjo marrëveshje, e cila ka siguruar dërgimin e 25 milionë tonë drithë në tregjet botërore me më shumë se 800 anije deri më sot, është me rëndësi jetike për stabilitetin e furnizimit global të ushqimit”, shtoi Erdogan. “Unë do të doja të falënderoja palët ruse dhe ukrainase dhe sekretarin e përgjithshëm të OKB-së për përpjekjet e tyre për të zgjatur edhe një herë marrëveshjen”, shtoi ai.

Kombet e Bashkuara vlerësuan zgjatjen e marrëveshjes në një deklaratë.

 

“Ne mbetemi fuqishëm të përkushtuar ndaj të dyja marrëveshjeve dhe u bëjmë thirrje të gjitha palëve të dyfishojnë përpjekjet e tyre për t’i zbatuar ato plotësisht,” tha Stéphane Dujarric, një zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së.

Latest Posts

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Si mbërritën deri tek akpadia penale ndaj ish-presidentit, prokurorët e Manhatanit?

Akuza penale e ngritur ndaj ish-Presidentit Donald Trump në Nju Jork, rrjedh nga një pagesë për të siguruar heshtjen e aktores së filmave pornografikë...