Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Escobar deklarohet: Marrëveshje e vështirë, por e nevojshme – përgëzoj liderët për kurajon


Escobar: Marrëveshje e vështirë, por e nevojshme – përgëzoj liderët për kurajon.

Emisari amerikan, Gabriel Escobar ka përgëzuar Kosovën dhe Serbinë për marrëveshjen e arritur.

Escobar ka thënë se kjo marrëveshje ishte e vështirë, një marrëveshje e domosdoshme e cila të dyja vendeve u hapë rrugën drejt integrimeve euroatlantike.

Ai ka shtuar se SHBA-ja do të jetë aty për të ndihmuar palët qoftë ekonomikisht e politikisht për të siguruar zbatimin e kësaj marrëveshje,

“Dua ti uroj palët për arritjen e një marrëveshje të vështirë por të domodoshme, që u hapë rrugën drejt integrimeve euroatlantike. Ne do të jemi aty për të ndihmuar edhe ekonomikisht edhe politikisht. BE ka një mekanizëm për të siguruar implementimin dhe jam shumë i kënaqur për këtë dhe falënderues për të dy liderët që kanë arritur kurajo për këtë marrëveshje”, ka thënë Escobar në një adresim për media.

Latest Posts

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Si mbërritën deri tek akpadia penale ndaj ish-presidentit, prokurorët e Manhatanit?

Akuza penale e ngritur ndaj ish-Presidentit Donald Trump në Nju Jork, rrjedh nga një pagesë për të siguruar heshtjen e aktores së filmave pornografikë...