Grubi takon u.d. Ambasadorin Gjerman Otto Graf: Ndryshimet kushtetuese këtë vit!

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka pritur në takim ushtruesin e...

Netanyahu-protestuesve: Nuk do ta pranoj “anarkinë”

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë të dielën se dhuna dhe anarkia nuk do të tolerohen në shtetin që udhëheq ai.

Netanyahu i ka bërë këto deklarata teksa vazhdojnë protestat masive – të cilat kanë hyrë në javën e 11-të – kundër reformave kontroverse të Qeverisë së tij.

“Ne nuk do ta pranojmë anarkinë”, ka thënë Netanyahu në një takim para kabinetit qeveritar.

“Ata janë duke bërë thirrje për bllokim të autostradave, për refuzim, për gjak nëpër rrugë, dhe për sulme kundër figurave publike. Nuk do ta pranojmë këtë. Ne nuk do të pranojmë dhunë nga asnjëra anë”.

Të shtunën, mediat lokale kanë vlerësuar se të paktën 250.000 njerëz kanë dalë në rrugë për të protestuar planet e Qeverisë së krahut të djathtë.

Këto konsiderohen si disa prej protestave më të mëdha në historinë e Izraelit.

Sipas kritikëve, planet e Netanyahut nuk janë demokratike.

Aty përfshihet vendimi që t’i mundësohet parlamentit përmbysja e vendimeve të Gjykatës Supreme me një shumicë të thjeshtë.

Përveç kësaj, politikanët pritet të kenë më shumë ndikim në emërim të gjyqtarëve.

Kritikët frikësohen se reformat do t’i mundësojnë Netanyahut që t’i ikë dënimit në gjyqin për korrupsion.

 

Netanyahu e ka hedhur poshtë një propozim të presidentit, Isaac Herzog për një kompromis.

Ai ka thënë se propozimi nuk ka qenë i balancuar, dhe se vetëm do ta çimentonte situatën aktuale.

Opozita, në anën tjetër, e ka përkrahur propozimin.

Së fundi ka zëra opozitarë edhe prej brenda Qeverisë.

Ligjvënësi David Bitan, nga partia Likud e Netanyahut, ka bërë thirrje për pezullim të reformës, duke theksuar se kryeministri e zotëron një fuqi të tillë./R.E.L

 

Latest Posts

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Si mbërritën deri tek akpadia penale ndaj ish-presidentit, prokurorët e Manhatanit?

Akuza penale e ngritur ndaj ish-Presidentit Donald Trump në Nju Jork, rrjedh nga një pagesë për të siguruar heshtjen e aktores së filmave pornografikë...