Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...

“Aktivisti” po shqyrtohet në KQZ/ Celibashi: Do marrim vendim

Komisioneri i KQZ, Ilirian Celibashi në emisionin Quo Vadis në Vizion Plus bëri me dije se institucioni që ai shqyrton ka marrë në vlerësim kërkesën e PD për aplikacionin “Aktivisti”.

 

Celibashi deklaroi se KQZ ka nisur vlerësimin e këtij shqetësimi dhe aktualisht po mbledh informacione nëse ky aplikacion përbën shkelje të Kodit Zgjedhor apo legjislacionit në tërësi.

 

Komisioneri i KQZ shtoi se konkluzioni i këtyre informacioneve do të bëhet me dije përpara zgjedhjeve vendore, pasi në të kundërt nuk do të kishte vlerë.

 

“Është përcjellë ky shqetësim nga PD në KQZ. Ne jemi në një proces vlerësimi të kësaj kërkese dhe shqetësimi. Jemi duke kërkuar informacion së pari nga PS për të cilën pretendohet se është pronare e këtij aplikacioni, por edhe nga institucione të tjera të cilat në një mënyrë ose një tjetër mund të japim informacion në lidhje me se çfarë përfaqëson ky aplikacion dhe nëse ky aplikacion përbën cënim të ligjit zgjedhor apo pjesës tjetër të legjislacionit. Përsa i përket KQZ ne do duhet të verifikojmë dhe vlerësojmë nëse ky aplikacion dhe përdorimi i tij cënon aspekte të caktuara të Kodit Zgjedhor”, tha ai. “Shpresojmë që të kemi një vendimmarrje para fillimit të fushatës”, shtoi ai.

 

Nga ana tjetër, Celibashi bëri me dije se risia e këtyre zgjedhjeve do të jetë votimi elektronik në 3 bashki të vendit, Elbasan, Kamëz dhe Vorë. Sipas tij, objektivi është që rezultati për krerët e bashkive dhe anëtarëve të Këshillave Bashkiakë të bëhet i ditur brenda 1 ore nga përfundimi i orarit zyrtar të votimit.

 

Megjithatë, ai bëri me dije se ky sistem ende nuk është implementuar totalisht.

Latest Posts

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...

Mos i humbisni

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...