Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...

Arsenali i armëve në Tiranë/ Gjykata shpall të pafajshëm Fatjon Muratin

Gjykata e Tiranës ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë ndaj emrit të njohur për drejtësinë Fatjon Murati, nga “arrest në burg” në...

Analistët/ “Fronti për Europë” hap rrugën drejt BE-së, përshpejton reformat dhe luftën kundër korrupsionit

Koalicioni qeveritar ndodhet para dy sfidave, të pengojë zgjerimin e ndikimit rus në Maqedoninë e Veriut dhe të bindë opozitën për të votuar ndryshimet kushtetuese, kështu vlerëson analisti politik Besim Nebiu.

“Se a do të jetë koalicioni qeveritar mburojë ndaj tentimit rus, do të tregojnë dy ngjarje:

1.A do të arrijë të bind deputetë opozitar ta përkrahin ndryshimin e Kushtetutësdhe zhbllokimin e negociatave.

2.A do të arrijë ta fiton opozitën në zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe ta vazhdojë qeverisjen e vendit. Sipas meje gjasat janë 50-50% për të dyja”, deklaroi Nebiu për Indeks.mk

Në anën tjetër Petrit Saraçini nga Instituti për Media dhe Analitikë thotë se nëse do të jetë “Fronti për Europë” barrikadë ndaj zgjerimit të ndikimit rus në RMV do të varet shumë prej suksesit të subjekteve politike të kyçura në këtë front për të avancuar agjendën e integrimeve në BE.

“Kjo agjendë, përveç ndryshimeve kushtetuese që janë kusht për të vazhduar negociatat e filluara për anëtarësim në BE, nënkupton sidomos reformat e thella sistemore dhe luftën kundër korrupsionit. Vetëm me veprime konkrete të cilat do të tregojnë rezultate të prekshme për qytetarët, mund të parandalohet ndikimi rus, i cili shfrytëzon ngecjet për të rritur ndikimin te një pjesë e qytetarëve ne vend”, deklaroi Saraçini për Indeks.mk

Ndryshe, lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) – Ali Ahmeti javën që e lamë pas mblodhi Këshillin e përgjithshëm të partisë, pikërisht për të diskutuar për nismën “Fronti për Europë” e cila ka për qëllim që të përshpejtojë rrugëtimin e vendit drejt Bashkimit Evropian. Nisma e zotit Ahmeti do të tuboi rreth vetes të gjitha forcat progresive pro-evropiane dhe pro-amerikane në vend me qëllim që të arrihet konsensus politik për ndryshimet kushtetuese si kusht për vazhdimin e rrugëtimit evropian të vendit.

Disa parti politike, përfshirë edhe partinë më të madhe politike maqedonase në vend LSDM-në tanimë veç kanë përqafuar këtë nismë.

“Tema ka qenë mjaftë atraktive, ‘Fronti për Europë’ dhe është moment i rëndësishëm jo vetëm për BDI por edhe për gjithë qytetarët e RMV që ky front të zmadhohet, ky front edhe të jetësohet sepse shërbim më të mirë qytetarëve të RMV-së asnjëherë nuk mund të ju bëjmë përveç se me anëtarësimin e vendit tone në BE”, ka deklaruar Ahmeti. (Indeks.mk)

Latest Posts

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...

Arsenali i armëve në Tiranë/ Gjykata shpall të pafajshëm Fatjon Muratin

Gjykata e Tiranës ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë ndaj emrit të njohur për drejtësinë Fatjon Murati, nga “arrest në burg” në...

Mos i humbisni

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...