Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...

Arsenali i armëve në Tiranë/ Gjykata shpall të pafajshëm Fatjon Muratin

Gjykata e Tiranës ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë ndaj emrit të njohur për drejtësinë Fatjon Murati, nga “arrest në burg” në...

Rikthimi i basteve online/ Fidel Ylli tregon detajet, si do procedohet në vazhdim dhe qëllimi i qeverisë

Rikthimi i basteve online është një ka temat që ka ngjallur mjaft debat në vendin tonë. Të shumtë janë ata që e kanë kritikuar këtë vendim të qeverisë, për rikthimin e basteve, disa vite pas mbylljes së tyre në pikat fizike.

 

Në një intervistë për Vizion Plus me Frida Mavriqin, kryetari i KOKSH Fidel Ylli tha se qëllimi është kontrolli i individëve që vendosin skedina, dhe qarkullimi i parave në vendin tonë.

 

Bastet sipas tij janë një ves që nuk mund të hiqet dorë lehtë, ndaj është parë e arsyeshme rikthimi i tyre.

 

Kryetari i KOKSH shton më tej se Shqipërisë i ikin në vit rreth 500 mln euro nga funksionimi i tyre në të zezë.

 

Intervista e plotë:

 

-Pse qeveria u detyrua që pasi i mbylli t’i rihapë bastet on line?

 

Kanë qenë qeveri më të fuqishme se ne që e kanë bërë këtë gjë e nuk kanë funksionuar. Bastet janë ves si duhani. Edhe paketën kur e ble shkruan se duhani vret. Edhe nëse i mbyllin do mbjellin duhan në bahçe. Edhe Italia në vitet 80 i mbylli bastet dhe pastaj i kapi mafia. Bastet duhet të dalin në dritën e diellit sepse ato nuk janë mbyllur kurrë. Ato sot funksionojnë në të zezë dhe Shqipërisë i ikin 500 mln euro në vendet e tjera. Unë dua që familjarët ti ruajnë fëmijët e tyre që luajnë nga celulari. Nga tel që do luash do dalë emri dhe foto që je regjistruar.

 

-Sa mendoni se është informaliteti në këtë treg, në çfarë shifrash ?

 

Në shifrat që kanë qenë në 2017-2018 merrte në mënyrë formale 40 mln euro shteti. Kompanitë nuk tregoninin të vërtetën e fitimit. Shkatërrim është kur nuk kontrollohen nga shteti, jo kur kontrollohen nga ne.

 

-Projetklgji parashikon një taksim me 15 % të të ardhurave të lojës, mos duhet të ishte më i lartë ky tatim për aq kohë sa kemi të bëjmë me një veprimtari që shkakton edhe dëm social ?

 

Unë kam qenë në të gjitha kazinotë dhe nuk luaj bixhoz. 5% kanë luajtur edhe në kohën e Enverit, që ai të varte në mur. Edhe kur shkon ën bankë, nuk i fut dot të gjitha lekët sepse duhet të japësh burimin e të ardhurave. Shteti të shikojë kush luan dhe nga vijnë të ardhurat. Bastet janë adrenalinë, kur luan një ndeshje, pi një birrë e vendos një biletë. Bastet duhet të kontrollohen.

Latest Posts

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...

Arsenali i armëve në Tiranë/ Gjykata shpall të pafajshëm Fatjon Muratin

Gjykata e Tiranës ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë ndaj emrit të njohur për drejtësinë Fatjon Murati, nga “arrest në burg” në...

Mos i humbisni

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...