Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...

Arsenali i armëve në Tiranë/ Gjykata shpall të pafajshëm Fatjon Muratin

Gjykata e Tiranës ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë ndaj emrit të njohur për drejtësinë Fatjon Murati, nga “arrest në burg” në...

SHBA sanksionon një sllovak, dyshohet se ndihmoi Rusinë të blejë armë nga Koreja e Veriut

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj një sllovaku, nën dyshimet se ka punuar për Rusinë, në përpjekjet e Moskës për të blerë armë dhe municion nga Koreja e Veriut, me qëllim që të mbështesë luftën e saj në Ukrainë.

 

Ashot Mkrtychev, 56 vjeç, nga Bratislava ishte i përfshirë në arritjen e marrëveshjeve për shitje për Korenë e Veriut për të transportuar armë dhe municione në Rusi midis fundit të vitit 2022 dhe fillimit të vitit 2023, tha Departamenti amerikan i Thesarit.

 

Në këmbim, Phenjani do të merrte para të gatshme, avionë komercialë, mallra të tjera dhe lëndë të para, tha Thesari.

 

Mkrtychev ka punuar me zyrtarët e të dyja shteteve për të arritur marrëveshjet, tha SHBA-ja.

 

“Negociatat e Mkrtychev me Korenë e Veriut dhe zyrtarët rusë dhanë përfitime për të dyja palët, përfshirë edhe pagesat financiare dhe marrëveshjet për armët”, tha SHBA-ja. “Ai konfirmoi gatishmërinë e Rusisë për të marrë pajisje ushtarake nga Koreja e Veriut”.

 

Thesari nuk tha se nëse ndonjëra prej këtyre marrëveshjeve është zbatuar apo nuk tregoi për armë specifike, po tha se ka vendosur sanksione ndaj Mrtychev.

 

SHBA-ja tha se vitin e kaluar, pas rritjes së sulmeve ajrore në Ukrainë, Rusia kishte blerë municione artilerie dhe raketa nga Koreja e Veriut.

 

Zëdhënësi Këshillit për Siguri Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, atëbotë tha se Koreja e Veriut po dërgonte municion në Rusi, por gjithë këtë gjë po e kamuflonte gjoja se po dërgonte armë në Lindjen e Mesme apo në Afrikën Veriore.

 

Kirby po ashtu ka tha se Koreja e Veriut ka dërguar armë për grupin mercenar rus, Wagner, që po lufton në Ukrainë.

 

Koreja e Veriut ka mohuar pretendimet e SHBA-së se i ka dërguar armë Rusisë.

 

Sipas vendimit Mkrtychec do të ndalohet që të bëjë biznes në SHBA dhe amerikanëve u ndalohet që të bëjnë biznes me të./rel

Latest Posts

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...

Arsenali i armëve në Tiranë/ Gjykata shpall të pafajshëm Fatjon Muratin

Gjykata e Tiranës ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë ndaj emrit të njohur për drejtësinë Fatjon Murati, nga “arrest në burg” në...

Mos i humbisni

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...