Shpëtoi nga dy helmime/ Prokurorët rusë kërkojnë dënim maksimal për kritikun e Putin

Prokurorët rusë i kanë kërkuar një gjykate të Moskës që të dënojë kritikun e Kremlinit Vladimir Kara-Murza me 25 vjet burg.

 

Ai akuzohet për vepra penale që përfshijnë tradhti, përhapjen e “lajmeve të rreme” për ushtrinë ruse dhe lehtësimin e aktiviteteve të një organizate të padëshirueshme, raportojnë mediat ndërkombëtare.

 

“Sot pati një debat, prokurori kërkoi 25 vjet burg,” tha avokatja e Kara-Murza, Maria Eismont, për RIA Novosti. “Një dënim me 25 vjet burg është dënimi maksimal i mundshëm për akuzat, shtoi avokatja e të pandehurit. 

 

Kara-Murza, një avokat i shquar i të drejtave të njeriut dhe kritik i Kremlinit është burgosur në Moskë për gati një vit pasi foli kundër luftës në Ukrainë.

 

Ai ka qenë kritik ndaj Presidentit Vladimir Putin dhe u ka mbijetuar dy helmimeve.

 

Në mars 2022, Kara-Murza foli para Dhomës së Përfaqësuesve të Arizonës kundër luftës dhe në një intervistë me CNN në prill 2022 , ai e quajti qeverinë e Putinit një regjim vrasësish. Ai u arrestua menjëherë pas kësaj për mosbindje ndaj urdhrave të zbatimit të ligjit.

 

Seanca e së enjtes u mbajt në Gjykatën e Qytetit të Moskës me dyer të mbyllura, pasi çështja u quajt tepër sekrete, sipas RIA Novosti.