Trump, fajtor për sulm seksual/ Gjykata e detyron të paguajë 5 milionë dollarë

Ish presdienti amerikan Donald Trump është shpallur fajtor ndaj akuzave për abuzim seksual ndaj shkrimtares Jean Caroll.

 

Gjykata e New Yorkut deklaroi se Trump abuzoi seksualisht me shkrimtaren Caroll në dhomën e zhveshjes së një dyqani luksoz në pranverën e vitit 1996 dhe shpifi ndaj akuzave të saj.

 

Duke qenë se çështja ndaj ish presidentit është e natyrës civile, Trump do të duhet të përballet vetëm me pasoja financiare, konkretisht, 5 milionë dollarë.

 

Reagimi  i ish kreut të Shtëpisë së Bardhë pas vendmit të gjykatës ishte  menjëhershëm.  Ai pretendon se nuk e njeh fare gruan ne fjale dhe e konsideron verdiktin e gjykatës të turpshëm.

 

Ky vendim shenon heren e parë kur një ish president amerikan shpallet fajtor për sulme seksuale.