Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...

Arsenali i armëve në Tiranë/ Gjykata shpall të pafajshëm Fatjon Muratin

Gjykata e Tiranës ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë ndaj emrit të njohur për drejtësinë Fatjon Murati, nga “arrest në burg” në...

Mos pini rregullisht ujë të gazuar, po dëmtoni shëndetin tuaj…

Shumë njerëz e duan ujin e gazuar, pavarësisht nëse është me shije apo jo

Besohet se kontribuon në tretje më të mirë dhe shëndet të zorrëve, kjo është arsyeja pse uji i gazuar shpesh zgjidhet si një “zëvendësues i shkëlqyeshëm” i lëngut.

Për shekuj me radhë, njerëzit kanë pirë ujë të gazuar për të qetësuar stomakun, kryesisht për të lehtësuar simptomat e pakëndshme të urthit.

Nutricionistja Sara Has ka zbuluar nëse kjo është e vërtetë dhe sa e sigurt është të pini ujë të gazuar çdo ditë.

Sipas saj, ka anët pozitive dhe negative të konsumimit të përditshëm, transmeton Telegrafi.

Uji i gazuar kontribuon në hidratim më të mirë, dhe ka një efekt pozitiv në tretje, në neutralizimin e thartirës së stomakut, funksionimin e veshkave dhe funksionimin e duhur të zemrës.

Një studim tregoi se marrja e rregullt e ujit të gazuar rrit densitetin e kockave, i cili normalisht humbet me kalimin e moshës.

Megjithatë, nëse pini ujë acid çdo ditë, ka efekte negative. Mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve dhe të kontribuojë në zhvillimin e kariesit. Klinika Mayo thekson se pijet e gazuara, si dhe uji, mund të kontribuojnë në zhvillimin e urthit. Kjo u konfirmua dikur nga themeluesi Dr. Andrew L. Rubmen.

“Acidi që përmban uji i thartë është i rrezikshëm në stomak bosh, kështu që në vend që të zgjidhni problemin e urthit apo dispepsisë, vetëm mund ta përkeqësoni atë. Është mirë të pini ujë të thartë ndërmjet vakteve, ndërkohë që duhet të shmangni të gjitha pijet joalkoolike të gazuara sa më shumë që të jetë e mundur,” shpjegoi Dr. Rubman.

Latest Posts

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...

Arsenali i armëve në Tiranë/ Gjykata shpall të pafajshëm Fatjon Muratin

Gjykata e Tiranës ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë ndaj emrit të njohur për drejtësinë Fatjon Murati, nga “arrest në burg” në...

Mos i humbisni

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...