Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...

Arsenali i armëve në Tiranë/ Gjykata shpall të pafajshëm Fatjon Muratin

Gjykata e Tiranës ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë ndaj emrit të njohur për drejtësinë Fatjon Murati, nga “arrest në burg” në...

“Zbatim i plotë, shpejtë dhe pa kushte”, Kurti bisedë telefonike me Sarrazinin, theksohet rëndësia e zbatimit të marrëveshjeve


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti të mërkurën mbrëma të 24 majit ka zhvilluar një bisedë telefonike me të dërguarin special ët qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Përmes një postimi të bërë në Twitter, kreu i Qeverisë tha se në këtë bisedë me Sarrazin u theksua zbatimi i plotë, shpejt e i pakushtëzuar i marrëveshjeve në dialogun e Brukselit.

“Pata një telefonatë shumë të mirë mbrëmë me emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, për zbatimin e marrëveshjes së lëvizshmërisë të nënshkruar në kuadër të Procesit të Berlinit, dhe të Marrëveshjes Bazë & Aneksit në dialogun e Brukselit. U theksua rëndësia e zbatimit të plotë, të shpejtë dhe të pakushtëzuar”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Ndërsa, afër dy javë më parë, Sarrazin në një intervistë për gazetën gjermane “Welt” tha se nëse palët do të përkushtohen për zbatimin e marrëveshjes, do të ishte mundësi historike për të bërë përparim të rëndësishëm.

“Disa javë më parë, të dyja palët ranë dakord për një marrëveshje të rëndësishme bazë dhe zbatimin e saj. Nëse tani arrijmë t’i bëjmë të dyja palët të përkushtohen vërtet për zbatimin, do të kishim mundësinë historike për të bërë përparim të rëndësishëm. Unë jam ende i bindur se ne mund ta bëjmë atë”, tha Sarrazin.

Sa i përket Asociacionit të komunave me shumicë serbe, I dërguari special i qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor u shpreh se tani për herë të parë ka koncepte në tryezë.

“Mund të mos ketë ende ndonjë marrëveshje mes dy palëve për këtë çështje. Por të paktën për herë të parë ka koncepte në tryezë se si mund të pajtohen interesat serbe dhe aftësia e Kosovës për të vepruar si shtet. Deri më tani, ky ka qenë gjithmonë vetëm një debat teorik. Nëse arrijmë të futemi në një proces pozitiv dhe të ndërtojmë besim të ndërsjellë se ne vërtet duam zgjidhje – atëherë mund të arrijmë shumë larg”, tha Sarrazin për gazetën gjermane.

Latest Posts

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...

Arsenali i armëve në Tiranë/ Gjykata shpall të pafajshëm Fatjon Muratin

Gjykata e Tiranës ka vendosur ndryshimin e masës së sigurisë ndaj emrit të njohur për drejtësinë Fatjon Murati, nga “arrest në burg” në...

Mos i humbisni

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...