Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Si kurrë më parë/ Kupa e Botës 2030 do të mbahet në tre kontinente

Kupa e Botës për meshkuj 2030 do të organizohet nga gjashtë vende në tre kontinente të ndryshme për të festuar 100-vjetorin e edicionit të...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re në skenën politike të Maqedonisë”, kështu e vlerëson politikologo Bllagojçe Atanasoski, rikthimin e “dashurisë” mes Bilall Kasamit dhe Afrim Gashit, gjegjësisht marrëveshjen e tyre të bashkëpunimit.

Bllagojçe Atanasoski
Bllagojçe Atanasoski

“Është interesante se kundërshtarët më të mëdhenj politikë në bllokun politik shqiptar në Maqedoni, krerët e BESA-s dhe Alternativës, Bilal Kasami dhe Afrim Gashi, ranë dakord në emër të interesit politik që të veprojnë së bashku. Kujtojmë, Alternativa lindi me përjashtimin e Gashit nga partia BESA pas ndarjes së brendshme partiake me kryetarin e atëhershëm dhe aktual Kasami. Kjo është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër rë re në skenën politike”, deklaroi Atanasoski për Indeks.mk

Gazetari dhe njohësi i zhvillmeve politike në vend, Zoran Bojarovski thotë se ka qenë mjaft e pritshme deklarata e bashkëpunimit e nënshkruar nga Biljal Kasami dhe Afrim Gashi në emër të partive të tyre Lëvizja Besa dhe Alternativa.

Zoran Bojarovski
Zoran Bojarovski

Sipas tij, nëse nuk e bënin këtë hap atëherë, këto parti që tani veprojnë si opozitë do ta kishin dënuar veten me izolim, veçanërisht pasi BDI-ja konsolidoi radhët e saj pas përpjekjes së dështuar të “Grupit të zjarrit” për të bërë turbulencë nga brenda.

“Deklarata si formë, nëse mbetet e tillë, nuk do të mjaftojë për një ndikim më serioz në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, nëse nuk bëjnë hapin tjetër logjik, që është të bëjnë koalicion me partitë në bllokun shqiptar që ende veprojnë ose kanë ndikim minimal politik. Vetëm një front i tillë i bashkuar dhe i homogjenizuar i partive opozitare të shqiptarëve mund të luajë një rol më serioz dhe të jetë një faktor që do të sjellë ndryshime në skenën politike ku veprojnë partitë e shqiptarëve. Edhe pse Marrëveshja e majit e vitit 2007, kur u vendos që vetëm partitë fituese në bllokun maqedonas dhe shqiptar të formojnë qeverinë, nuk është një ‘libër i shenjtë’, kjo është sfida më e madhe për çdo parti shqiptare që pretendon të ‘shfronizojë’ BDI-në”, deklaroi Bojarovski për Indeks.mk

Latest Posts

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Si kurrë më parë/ Kupa e Botës 2030 do të mbahet në tre kontinente

Kupa e Botës për meshkuj 2030 do të organizohet nga gjashtë vende në tre kontinente të ndryshme për të festuar 100-vjetorin e edicionit të...

Mos i humbisni

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...