Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Si kurrë më parë/ Kupa e Botës 2030 do të mbahet në tre kontinente

Kupa e Botës për meshkuj 2030 do të organizohet nga gjashtë vende në tre kontinente të ndryshme për të festuar 100-vjetorin e edicionit të...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.

 

Megjithatë deri më tani nuk raportohet për incidente.

 

Pranë ndërtesave të Komunave në Zvecan, Leposaviç dhe Zubin Potok, ka prani të pjesëtarëve të KFOR-it, por edhe të Policisë së Kosovës, të cilët po kujdesen për ruajtje të rendit.

 

Misioni i KFOR-it në Kosovë përmes një komunikate drejtuar mediave, bëri të ditur se nga zhvillimet e ditës së hënë mbetën të plagosur 30 ushtarë, tre prej të cilëve me armë zjarri.

 

KFOR

“Numri i paqeruajtësve të plagosur gjatë dhunës së paprovokuar në komunën e Zveçanit është 30. 11 ushtarë nga kontingjenti italian dhe 19 nga kontingjenti hungarez kanë pësuar lëndime të shumta, duke përfshirë thyerje dhe djegie nga mjetet ndezëse shpërthyese të improvizuara. Tre ushtarë hungarezë u plagosën nga përdorimi i armëve të zjarrit.”

 

Tensionet e së hënën alarmuan komunitetin ndërkombëtar të cilët dënuan njëzëri aktet e dhunës.

 

Pak pas mesnate, shefi i diplomacisë europiane, Josep Borell kërkoi nga autoritetet e Kosovës dhe protestuesit të shtensionojnë situatën menjëherë  dhe pa kushte.

 

SHEFI I DIPLOMACISE EUROPIANE

 

“Veprat e dhunshme të kryera ndaj trupave të KFOR, mediave, civilëve dhe policisë janë absolutisht të papranueshme. BE-ja u kërkon autoriteteve të Kosovës dhe protestuesve që menjëherë dhe pa kushte të te ndalojne pershkallezimin e situatës. Ne presim që palët të veprojnë me përgjegjësi dhe të gjejnë menjëherë një zgjidhje politike përmes Dialogut.”

 

Tensionet në veri nisën më 26 maj kur kryetarët e rinj shqiptarë, të dalë nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të prillit të cilat u bojkotuan nga serbët, u futën me forca sigurie në objektet komunale.

 

Qeveria e Kosovës e cilëson si kushtetues ushtrimin e detyrës nga kryetarët dhe ndërhyrjen e policisë ndërsa, në përgjigje të kësaj, presidenti serbVuçiç, ka urdhëruar vendosjen e ushtrisë në gatishmëri të lartë.

Latest Posts

“Të mos paguhen bagazhet në avion”, Parlamenti Evropian miraton vendimin

Parlamenti Evropian votoi sot për t’i dhënë fund tarifave të bagazheve të dorës në aeroplanë, si dhe të vendosen rregulla të përbashkëta për...

Si kurrë më parë/ Kupa e Botës 2030 do të mbahet në tre kontinente

Kupa e Botës për meshkuj 2030 do të organizohet nga gjashtë vende në tre kontinente të ndryshme për të festuar 100-vjetorin e edicionit të...

Mos i humbisni

Tërmeti që tronditi sërish Napolin; raportohen disa dëme materiale në zonën e epiqëndrës

Një tërmet i ri me magnitudë 4.0 u regjistrua mmesnaten mes te henes dhe te martes ne Itali, me epiqendër të vendosur në...

Aksion “blic” në Vlorë/ Kontrolle në lokale dhe rrugë, shoqërohen të paktën 10 persona

Policia e Vlorës e mbështetur dhe nga forcat RENEA janë duke zhvilluar një aksion në lagjen “Pavarësia”, të qytetit të Vlorës. Mësohet se...

Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev/ Borrell: Lufta, kërcënim për Europën

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian u mblodhën këtë të hënë për një takim të jashtëzakonshëm në Kiev.   Ministrat të cilët rrallë takohen jashtë...